Formalni
Aktywa OFE wrócą do Polaków?
News

Aktywa OFE wrócą do Polaków?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zwrot aktywów z otwartych funduszy emerytalnych na konta Polaków - jednak nie w całości. Już przed jesiennymi wyborami los OFE może się rozstrzygnąć.

W OFE wciąż znajduje się około 160 miliardów złotych. “Pracujemy nad koncepcją, którą chcemy przedstawić w najbliższych miesiącach, dotyczącą przekazania Polakom aktywów zarządzanych przez OFE” – powiedział „Rzeczpospolitej" premier Mateusz Morawiecki. "25 procent aktywów OFE, w tym aktywa ulokowane w zagranicznych akcjach i obligacjach, trafiłoby do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pozostałe 75 procent trafiłoby na specjalne, prywatne konta emerytalne obywateli".

Fundusz Rezerwy Demokratycznej podlega pod ZUS. Obecnie znajduje się tam około 40 miliardów złotych, które miałyby zostać w ten sposób podwojone. Fundusze z OFE trafiłyby więc na subkonta emerytalne w ZUSie. Rząd zapewnia jednak, że Polacy nie stracą na tej decyzji. Zakończy się też okres niepewności co do środków zgromadzonych w OFE.

Pomysł zwrotu pieniędzy z OFE pojawił się już podczas kampanii wyborczej w 2015 roku (wówczas mówiło się o zwrocie wszystkich funduszy), do tej pory nie został jednak zrealizowany. Premier zapowiada jego realizację już przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi jesienią.


 

Komentarze

Skomentuj