Formalni
Jak rozliczyć PIT? Twój e-PIT, czyli 5-minutowe zeznanie podatkowe
Finanse

Jak rozliczyć PIT? Twój e-PIT, czyli 5-minutowe zeznanie podatkowe

Czasy, gdy co roku trzeba było udać się do księgowej, by rozliczyć swój podatek dochodowy, definitywnie się skończyły - obecnie za sprawą Internetu i gotowych rozwiązań jest to niezwykle proste i szybkie. Wciąż jednak wiele osób czuje się w tym temacie zagubionych. Jak samodzielnie rozliczyć PIT??

PIT - co to jest?

Nazwa PIT pochodzi z języka angielskiego i oznacza Personal Income Tax. Po polsku oznacza to podatek dochodowy od osób fizycznych. Osoba fizyczna oznacza w prawie cywilnym po prostu pojedynczego człowieka, w odróżnieniu od osób prawnych, które mogą być zespołem ludzi.

Podatek płaci się w danym roku od wszystkich dochodów, rozumianych jako nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania. Dochodem są więc wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, zlecenie czy dzieło, emerytury, renty, zasiłki, prowadzenie własnej działalności gospodarczej, świadczenie usług, profity z posiadania nieruchomości.

Obowiązkiem samodzielnego rozliczenia podatkowego objęty jest każdy, kto ukończył 18 lat. Niepełnoletni rozliczani są wspólnie z rodzicami lub opiekunami prawnymi.

Twój e-PIT

Od 2019 procedura wypełniania PIT-ów niezmiernie się uprościła. Od tego roku bowiem nie musimy już samodzielnie dokonywać wszystkich formalności, a jedynie zatwierdzić lub zmodyfikować oświadczenie przygotowane przez Urząd Skarbowy. Urząd przygotowuje je na podstawie informacji przesłanych przez naszego pracodawcę. Dotyczy to jednak wyłącznie formularzy PIT-37 i PIT-38, co oznacza, że osoby prowadzące własną działalność gospodarczą nie mogą jeszcze skorzystać z tego udogodnienia. Powinny jednak mieć taką możliwość już od przyszłego roku.

Aby zobaczyć przygotowane dla nas oświadczenie, należy wejść na platformę Twój e-PIT na stronie www.podatki.gov.pl/. Urzędnicy przypominają, aby nie czekać z rozliczeniem podatku do ostatniej chwili, która mija z dniem 30 kwietnia 2019 roku. Leży to w naszym interesie, ponieważ zwrot z podatku zwracany jest w okresie 45 dni.

Jak rozliczyć PIT online?

Aby zmodyfikować nasze oświadczenie, należy zalogować się na portalu www.podatki.gov.pl/. Klikamy “PIT”, następnie “Twój e-PIT” i logujemy się, podając następujące informacje:

- PESEL

-kwotę przychodu podaną za rok 2017

-kwotę przychodu za rok 2018 - tę informację znajdziemy w deklaracji PIT-11 przysłanej nam przez pracodawcę.

Możemy również zalogować się, używając profilu zaufanego.

Po zalogowaniu ujrzymy wypełnione już wstępne zeznanie podatkowe przygotowane przez Urząd Skarbowy. Możemy je zaakceptować lub odrzucić i wypełnić od nowa, a także swobodnie modyfikować konkretne punkty.

Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na numer bankowy podany w zeznaniu jako ten, na który przesłany zostanie zwrot nadpłaconego podatku. Upewnijmy się, że jest on aktualny oraz czy na pewno na to konto chcemy otrzymać zwrot. Warto też wskazać organizację pożytku publicznego, któremu chcemy przekazać 1% podatku - ta informacja jest opcjonalna, do nas należy więc inicjatywa w tej sprawie.

Jeśli nie zrobimy nic do 30 kwietnia 2019 roku, nasze zeznanie w formie przygotowanej przez Urząd Skarbowy zostanie uznane za złożone.

 

Komentarze

Skomentuj

Czytaj więcejPowiązane artykuły