Formalni
Na czym polega praca recepcjonistki?
Kariera

Na czym polega praca recepcjonistki?

Zawód recepcjonistki nie jest "pierwszym z lepszych". Wręcz przeciwnie - wymaga on umiejętności interpersonalnych i doskonałej organizacji, czyli tych cech, które na dzisiejszym rynku pracy są szczególnie pożądane. Na czym dokładnie polega ta praca i kto może ją wykonywać? Czy na takim stanowisku jest wymagany kurs na recepcjonistkę?

Czym zajmuje się recepcjonistka?

Mówiąc krótko - jest to osoba, która reprezentuje daną firmę i pomaga jej klientom. Na czym dokładnie polegają obowiązki recepcjonistki? Osoba ta wita gości i klientów, udziela im wskazówek dotyczących np. poruszania się po obiekcie, przekazuje informacje na temat produktu i wykonuje rozmowy telefoniczne, aranżując spotkania i wizyty. Recepcjonistka a może również zajmować się obsługą korespondencji i prowadzeniem firmowego terminarza. Osoba pracująca na tym stanowisku często korzysta z komputera, pakietów biurowych, terminarzy elektronicznych i firmowych narzędzi do komunikacji (czat, mail).

Szerokie kompetencje

Zakres obowiązków recepcjonistki jest zależny od miejsca, w którym wykonuje ona swoją pracę. Osoba zatrudniona przez hotel będzie zajmować się rezerwacjami noclegów, zameldowaniami i wymeldowaniami, a także naliczaniem i pobieraniem opłat (w tym dodatkowych), a także prowadzeniem stosownej dokumentacji. Z kolei praca recepcjonisty medycznego będzie polegać na umawianiu wizyt pacjentów i przekazywaniu dokumentacji pomiędzy nimi a podmiotem medycznym. Recepcjonistka może wykonywać swoje obowiązki m.in. jako:

  • osoba pracująca w hotelu lub jednostce medycznej,

  • pracownik biurowy,

  • osoba reprezentująca salon samochodowy,

  • pracownik siłowni,

  • osoba pracująca w salonie fryzjerskim.

Kto może pracować jako recepcjonista?

Na stanowisku recepcjonisty może pracować osoba, która łatwo nawiązuje kontakty, jest samodzielna w realizacji zadań, a także wykazuje postawę otwartości względem klienta. Pracodawcy często też oczekują od kandydatek ukończenia specjalistycznych szkoleń i kursów. Jednym z nich jest kurs na recepcjonistkę, który jest organizowany m.in. przez Studium Prawa Europejskiego. Osoba wykonująca obowiązki na tym stanowisku powinna mieć wykształcenie średnie i znać przynajmniej jeden język obcy. Jeśli kandydat na to stanowisko chce pracować w hotelu, powinien mieć wykształcenie kierunkowe.

Jak widać, praca recepcjonistki jest bardzo trudna i wymaga pewnych zdolności i umiejętności. Osoby pracujące w tym zawodzie muszą swą postawą i zaangażowaniem budować pozytywny obraz przedsiębiorstwa, które je zatrudnia.

Komentarze

Skomentuj