Formalni
Operator maszyny CNC - na czym polega praca?
Kariera

Operator maszyny CNC - na czym polega praca?

Czym jest technologia CNC?

Obrabiarki CNC (Computerized Numerical Control) to nowoczesne urządzenia sterowane numerycznie, które wykorzystywane są do obróbki różnorodnych materiałów konstrukcyjnych. Tego typu maszyny wykorzystywane są przeprowadzania prac, takich jak toczenie, frezowanie, szlifowanie, wiercenie oraz innych tego typu czynności. Zastosowanie obrabiarki CNC pozwala na uzyskiwanie wysokiej precyzji, dokładności oraz powtarzalności wymiarów obrabianych elementów. 

Obróbka materiałów z wykorzystaniem technologii maszyn numerycznych wykorzystywana jest w różnych gałęziach przemysłu. Staje się ona coraz popularniejszym rozwiązaniem, a co za tym idzie – zapotrzebowanie na wykwalifikowanych operatorów obsługujących maszyny CNC rośnie. 


Operator maszyn CNC – czym się zajmuje?

Operator maszyn CNC to osoba, która jest odpowiedzialna za wykonywanie prac przy zastosowaniu urządzeń sterowanych numerycznie, takich jak tokarki, frezarki czy wiertarki CNC. Jest on odpowiedzialny za niemal cały proces bróbki materiałów z wykorzystaniem tego rodzaju sprzętu, dlatego na pracę operatora maszyn CNC składa się wiele czynności. Wśród nich można wyróżnić planowanie prac, programowanie, konfigurowanie systemy czy obsługę maszyny sterowanej numerycznie. Do zadań osoby zatrudnionej na takim stanowisku, należy także konserwacja sprzętu, prowadzenie specjalistycznej dokumentacji oraz przestrzenie norm jakości i bezpieczeństwa. Tak wiele zadań, wymaga od operatora maszyn CNC odpowiednich kwalifikacji oraz szerokiego zakresu wiedzy. 

Kwalifikacje i umiejętności operatora maszyn CNC

Operator maszyn CNC wykonuje wszelkie prace związane z obsługą obrabiarek sterowanych numerycznie. Musi on posiadać odpowiednie umiejętności i kwalifikacje, które pozwolą mu na przeprowadzanie tego rodzaju prac we właściwy i bezpieczny sposób. Główne wymagania stawiane operatorom urządzeń sterowanych numerycznie przez pracodawców to umiejętność programowania i serwisowania tego typu maszyn. Istotna jest także umiejętność opracowywania oraz modyfikowania technologii obróbki w oparciu o rysunek techniczny czy inne informacje. Od operator maszyn CNC wymaga się zwykle zarówno znajomości obsługi tego typu urządzeń jak i urządzeń tradycyjnych. Ponadto operator urządzeń CNC powinien posiadać wiedzę o materiałach i tworzywach, która pozwoli na dobór odpowiednich rozwiązań dla konkretnego przypadku. Istotna jest także umiejętność dokonania oceny zużycia maszyn  oraz narzędzi, tak aby w odpowiednim momencie wykonać wymiany wiertła czy frezu na nowy. Wtedy przeprowadzane prace będą mogły przebiegać we właściwy sposób. 

Kto może zostać operatorem maszyn CNC?

Obrabiarki CNC to stosunkowo nowe rozwiązanie, dlatego na rynku ciągłe występuje niedobór specjalistów posiadających odpowiednią wiedzę techniczną oraz praktyczne umiejętności, takie jak programowanie i obsługa tego typu urządzeń. Od kandydatów na takie stanowiska wymaga się specjalistycznej wiedzy na temat obsługi urządzeń CNC oraz wiedzy matematycznej i obliczeniowej. Istotne są także dokładność oraz sprawność manualna, które pozwolą na skoncentrowanie się na wykonywanej pracy. Kandydat na stanowisko operatora CNC powinien posiadać także tzw. kompetencje miękkie – w tym przypadku samodzielność, opanowanie oraz poczucie odpowiedzialności nad wykonywa pracą. 

Komentarze

Skomentuj