Formalni
Ulgi podatkowe dla posiadaczy fotowoltaiki
Finanse

Ulgi podatkowe dla posiadaczy fotowoltaiki

Fotowoltaika gwarantuje nie tylko znaczne oszczędności na rachunkach za prąd, ale pozwala również na odliczenie poniesionych kosztów od podatków. Jakie są ulgi podatkowe dla posiadaczy fotowoltaiki i dlaczego warto w nią zainwestować?

Korzyści z posiadania instalacji fotowoltaicznych

Koszty początkowe, które należy ponieść przy zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznych oferowanych m.in. przez firmę WASTA są faktycznie dość wysokie. Jednak możliwe jest pozyskanie na nią dodatkowego finansowania w programach oferujących dotacje, dofinansowania oraz korzystnie oprocentowane pożyczki i kredyty. Przy obecnych, znacznie niższych cenach fotowoltaiki oraz możliwości uzyskania dofinansowania, okres spłaty kosztów zajmuje ok. 6 do 10 lat. Przez resztę czasu, czyli ok. 15 do 25 lat gwarantowanej żywotności instalacji fotowoltaicznej, korzystamy z prądu produkowanego na nasze potrzeby całkowicie za darmo, a ponadto mamy do dyspozycji sporo ulg podatkowych pozwalających obniżyć koszt całkowity tej inwestycji.

Jakie są ulgi podatkowe dla posiadaczy fotowoltaiki?

Będąc właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, koszt fotowoltaiki możemy odliczyć od dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT do maksymalnej kwoty 53 tys. zł. Ulga ta przysługuje wszystkim osobom fizycznym, które rozliczają się w ramach podatku liniowego, według skali podatkowej i ryczałtem.

Ulga podatkowa została również przewidziana dla rolników płacących podatek VAT. Mogą oni odliczyć od niego koszt inwestycji w instalacje fotowoltaiczne, odzyskując 23 proc. lub odliczyć 25 proc. od podatku gruntowego przez okres nawet 15 lat.

Dotacja przyznawana w programie rządowym "Mój Prąd" została zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Beneficjent otrzymuje więc realnie 5 tys. zł i nie musi wykazywać ich w zeznaniu rocznym. 

Na dodatkowe ulgi mogą liczyć również mieszkańcy Warszawy starający się o dotację warszawską w kwocie 15 tys. nieopodatkowanych zł oraz mieszkańcy Wrocławia, którzy dzięki inwestycji w fotowoltaikę zostają zwolnienie z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości. 

Komentarze

Skomentuj