Formalni
Zmiany w 500 plus. Nowe wnioski od lipca
News

Zmiany w 500 plus. Nowe wnioski od lipca

Rząd jakiś czas temu zapowiedział, że świadczenie 500 plus będzie można pobierać na wszystkie dzieci do 18 roku życia. Zniesione zostanie zatem kryterium dochodowe na pierwsze dziecko w rodzinie. Co jeszcze się zmieni? Od kiedy można składać wnioski na nowe 500+? 

Od niedawna projekt, który do tej pory funkcjonował tylko jako zapowiedzi polityków, widnieje już na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Oznacza to, że najprawdopodobniej wejdzie on w życie i od 1 lipca świadczenie obejmie wszystkie dzieci do 18 roku życia. Obecnie na pierwsze dziecko w rodzinie istnieje kryterium dochodowe, powyżej którego świadczenie nie przysługuje - wynosi ono 800 złotych na osobę w gospodarstwie domowym albo 1200 zł, jeśli dziecko jest niepełnosprawne.

Świadczenie 500 plus pobiera dziś ok. 53 procent dzieci w Polsce. Jedynaków w rodzinach zarabiających powyżej kryterium dochodowego jest około 2 miliony. Świadczenia trafią też do rodzin przysposabiających dziecko oraz do dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Kiedy wypłaty 500 plus na każde dziecko?

Zmianę w świadczeniu 500 plus przewiduje się od 1 lipca. To wtedy będzie można wysłać pierwsze wnioski drogą internetową, poprzez portale: ePUAP, Emp@tia, ZUS PUE oraz za pośrednictwem portali bankowych. Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski metodą tradycyjną poprzez pocztę lub stawienie się osobiście w placówce urzędu gminy, miasta lub w innej przeznaczonej do tego celu instytucji.

Nic więc nie zmieni się w kalendarium składania wniosków, które i tak trzeba było składać co roku. Natomiast od października osoby, które złożyły wniosek na czas (czyli do końca sierpnia) otrzymają nowe świadczenie wraz z wyrównaniem za miesiące lipiec, sierpień oraz wrzesień na pierwsze dziecko. Spóźnialscy otrzymają je wraz z wyrównaniem za poprzednie miesiące w listopadzie, jeśli złożą je do końca września, w grudniu, jeśli zrobią to do października itd.

Komentarze

Skomentuj