Rząd jakiś czas temu zapowiedział, że świadczenie 500 plus będzie można pobierać na wszystkie dzieci do 18 roku życia. Zniesione zostanie zatem kryterium dochodowe na pierwsze dziecko w rodzinie. Co jeszcze się zmieni? Od kiedy można składać wnioski na nowe 500+?
Od niedawna projekt, który do tej pory funkcjonował tylko jako zapowiedzi polityków, widnieje już na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Oznacza to, że najprawdopodobniej wejdzie on w życie i od 1 lipca świadczenie obejmie wszystkie dzieci do 18 roku życia. Obecnie na pierwsze dziecko w rodzinie istnieje kryterium dochodowe, powyżej którego świadczenie nie przysługuje - wynosi ono 800 złotych na osobę w gospodarstwie domowym albo 1200 zł, jeśli dziecko jest niepełnosprawne.
Świadczenie 500 plus pobiera dziś ok. 53 procent dzieci w Polsce. Jedynaków w rodzinach zarabiających powyżej kryterium dochodowego jest około 2 miliony. Świadczenia trafią też do rodzin przysposabiających dziecko oraz do dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Kiedy wypłaty 500 plus na każde dziecko?
Zmianę w świadczeniu 500 plus przewiduje się od 1 lipca. To wtedy będzie można wysłać pierwsze wnioski drogą internetową, poprzez portale: ePUAP, Emp@tia, ZUS PUE oraz za pośrednictwem portali bankowych. Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski metodą tradycyjną poprzez pocztę lub stawienie się osobiście w placówce urzędu gminy, miasta lub w innej przeznaczonej do tego celu instytucji.
Nic więc nie zmieni się w kalendarium składania wniosków, które i tak trzeba było składać co roku. Natomiast od października osoby, które złożyły wniosek na czas (czyli do końca sierpnia) otrzymają nowe świadczenie wraz z wyrównaniem za miesiące lipiec, sierpień oraz wrzesień na pierwsze dziecko. Spóźnialscy otrzymają je wraz z wyrównaniem za poprzednie miesiące w listopadzie, jeśli złożą je do końca września, w grudniu, jeśli zrobią to do października itd.
Komentarze