Formalni
Studia podyplomowe – rozwój osobisty i elastyczność na rynku pracy
News

Studia podyplomowe – rozwój osobisty i elastyczność na rynku pracy

Ukończenie studiów pierwszego lub drugiego stopnia nie zawsze jest wystarczające, by uzyskać odpowiednie kwalifikacje do pracy w wybranym przez nas zawodzie. Konieczne staje się poszerzenie naszej wiedzy na studiach podyplomowych, które choć trwają znacznie krócej niż kształcenie licencjackie czy magisterskie, są ważnym etapem w budowaniu własnej kariery zawodowej. 

Nowe kompetencje na rynku pracy

Rynek pracy wymaga by stale podnosić swojej kompetencje, dlatego samo ukończenie renomowanych uczelni nie gwarantuje zdobycia dobrej pracy. Dla budowania stabilnej ścieżki zawodowej wymagane jest stałe nabywanie nowych umiejętności. Pozwalają na to studia podyplomowe, dzięki którym absolwenci uzyskują nowe specjalizacje. Kształcenie dodatkowe pozwala często na doprecyzowania lub zmianę dotychczasowego kierunku nauki. Studia podyplomowe pozwalają na przebranżowienie bez konieczności kończenia na nowo studiów licencjackich czy magisterskich. Przykładem może być praca logopedy, którą mogą zajmować się studenci pedagogiki czy psychologii kończąc dodatkowe studia podyplomowe z tej dziedziny. Wyższe kwalifikacje to również większa szansa na awans zawodowy.

Rozwój osobisty

Wielu z nas stawia na swój rozwój i podejmuje naukę na studiach podyplomowych, nawet jeżeli nowe umiejętności nie są aktualnie wymagane do uzyskania wymarzonej pracy. Dokształcanie się pozytywne świadczy o pracowniku, dlatego pracodawcy często zwracają uwagę na dodatkowe kursy i studia, które wskazują, że dana osoba jest zainteresowana poszerzeniem swojej wiedzy, co wskazuje, że będzie ona wartościowym pracownikiem. Studia podyplomowe rozbudzają zainteresowania nowymi dziedzinami i wyrabiają nowe umiejętności praktyczne.

Dlaczego warto zapisać się na studia podyplomowe?

Studia podyplomowe są kształceniem doszkalającym, podnoszącym kwalifikacje. Niewątpliwą ich zaletą jest forma spotkań, czyli weekendowe zjazdy, które nie zabierają dużo czasu i są możliwe do pogodzenia z innymi obowiązkami, np. pracą czy opieką nad dziećmi. Ilość wiedzy do przyswojenia jest znacznie mniejsza i bardziej skoncentrowana niż w przypadku studiów pierwszego lub drugiego stopnia.

Ciekawą ofertę studiów podyplomowych posiada Akademia Ignatianum w Krakowie - https://ignatianum.edu.pl/. Studenci mogą kształcić się m.in. w zakresie arteterapii, logopedii czy ochrony danych osobowych. Każdy z kierunków oferowanych przez uczelnię pozwala na pogłębienie dotychczas przyswojonej wiedzy o nowe obszary. Programy studiów zostały opracowane tak, by absolwenci posiadali szerokie umiejętności praktyczne w każdej z wybranej dziedziny specjalizacji.

Komentarze

Skomentuj