Formalni
Jak napisać dobre CV?
Kariera

Jak napisać dobre CV?

Dobre CV to kluczowy czynnik przy szukaniu pracy. To w końcu zazwyczaj pierwsza informacja, która wysyłamy o sobie pracodawcy, dlatego tak ważne jest to, jak ono się prezentuje. Poza oczywistymi rzeczami jak wybór atrakcyjnego szablonu, druk na ładnym papierze oraz przejrzystość CV, warto zwrócić uwagę na kilka innych aspektów, które poniżej omwiamy. 

Zdjęcie w CV 

Pomimo, że pracodawca nie powinien nas oceniać po wyglądzie ani wymagać od nas zamieszczenia fotografii w CV, to jednak miejsce ze zdjęciem jest tym, na które każdy najpierw spojrzy. Powinniśmy to wykorzystać i zadbać o to, by prezentować się na nim jak najbardziej profesjonalnie. Najlepiej w tym celu udać się do studia fotograficznego, a gdy chcemy, by zdjęcie było mniej oficjalne (ale przy tym wciąż profesjonalne), możemy poprosić o sesję zaprzyjaźnionego fotografa. 

Dane kontaktowe

Nasz numer telefonu i e-mail to dwie bardzo ważne informacje, które powinny znajdować się w widocznym miejscu w naszym CV. To w końcu klucz do tego, by przyszły pracodawca mógł szybko i bezproblemowo się z nami skontaktować - taka formalność, która niektórym umyka.

Doświadczenie

Sekcja z doświadczeniem powinna być dopasowana do stanowiska, na które kandydujemy - nie wpisujemy tam dorywczej pracy wakacyjnej, jeżeli ubiegamy się o poważną pracę biurową. Zadbajmy też o to, by odpowiednio nazwać stanowisko, podać lata jego pełnienia oraz wypisać kilka kluczowych zadań czy osiągnieć z nim związanych. Bądźmy też gotowi, że gdy mamy jakieś dłuższe przerwy w zatrudnieniu, rekruter może zapytać o ich przyczynę. 

Umiejętności 

"Praca w zespole" i "obsługa pakietu MS Office" to punkty, które lepiej w rybryce z umiejętnościami sobie podarować. Zamiast tego skupcie się na tym, co Was wyróżnia i jest ściśle związane z oczekiwaniami przyszłego pracodawcy. Warto też doprecyzować ogólne umiejętności typu "znajomość angielskiego" i określić dokładnie stopień tej znajomości, podobnie z programami graficzynymi i tym podobnymi. Pamiętajcie, że umiejętności to, obok doświadczenia, ta część CV, która powinna zadecydować o zaproszeniu Was na rozmowę rekrutacyjną - warto więc poświęcić jej więcej czasu.,

Wykształcenie 

Wiele osób przecenia wagę wykształcenia i umieszcza je u góry CV, często zaczynając już od szkoły podstawowej... To błąd, ponieważ aktualnie pracodawcy patrzą przede wszystkim na to, co umiemy, a nie jakie szkoły kończyliśmy. 

Co warto zawrzeć w CV?

Poza powyższymi aspektami dobrze jest dołączyć referencje od poprzednich pracodawców, a także umieścić informacje o ewentualnych wolontariatach, konferencjach, szkoleniach. Nie zapomnijcie też o odpowiedniej klauzuli dotyczącej przetwarzania danych osobowych zgodnie z RODO, czyli europejskim Rozporządzeniu o ochronie danych osobowych. 

 

Komentarze

Skomentuj